12 Kasım’da büyük tatbikat! Bakan Soylu: Yeniliklerimiz var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı canlı yayında gündeme ait açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

12 KASIM TATBİKATI

Her türlü akına karşı Türkiye’nin hazırlıklı olması gerektiğini gösteren bir tatbikat. Bu bir sarsıntı tatbikatı… Biz lakin önlem alabiliriz. Kore’de yaşananları gördük, insanların nasıl sıkıştıklarını izledik. 12 Haziran’da bir tatbikat yapıyoruz. Biz ülke hazırlığı yapıyoruz. 12 Kasım 18.57 Düzce zelzelesinin yıl dönümü. Bu zelzelenin yıl dönümünde gerçekleştirmemizin sebebi şu.. Toplumumuzun her bir bireyine ‘biz her an bir afetle karşı karşı kalabiliriz hazırlıklı olmalıyız’ diyoruz. Çök-Kapan-Tutun tatbikatı olacak.

Bu tatbikatta yeniliklerimiz var. Afet taşınabilir uygulamamız var. Bir bildiri sistemimiz var. Evet biraz ürkütüyor ancak afetin hangi saatte gelebileceğini bilmiyoruz.

Sadece cep telefonlarına bir ileti gelmeyecek. Radyolara sesli bildiri, televizyonlara alt yazı gidecek. Bir düğmeye basacağız, afet tatbikatı yapılıyor bandı çıkacak. Her afet bize bir öğreti ortaya koyuyor. Orman yangınlarında tüm afet araçlarımızı devreye koyduk. Artık bir adım daha atıyoruz. Sizin hava araçlarının potansiyel olarak sizin afete müdahale edebilme kabiliyetine sahip olmalı. Bizim 18 tane M-17 helikopterimiz var. Biz bunları trafik kontrollerinde de kullanıyoruz. Bunlara gece görüşü ve gece yangın söndürme kabiliyeti kazandırıyoruz. Elbette ki öbür ülkelerden kiralamalar, satın almalar olacak. Helikopterlerden 4’üne bunları kazandırdık.

Bütün milletimize davet yapıyorum. Hepimiz Türkiye tatbikatına katılalım. Her yerde katılalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir