Dünya Kupası’na Brezilya damgası! Rekor kırdılar

Tüm futbol dünyasının yakından takip ettiği 2022 Dünya Kupası’nın başlamasına sayılı günler kaldı. Katar’da düzenlenecek dev tertip için geri sayıma geçilen günlerde turnuva tarihinin enlerini toparladık. İşte Dünya Kupası tarihinin rekor muvaffakiyetleri…

Dünya Kupası tarihinde en çok iştirak gösteren ülke Brezilya oldu. Sambacılar, Dünya Kupası’na toplam 21 kere iştirak başarısı gösterdi.

Almanya ve Brezilya, Dünya Kupası tarihinde en fazla maça çıkan ülke pozisyonunda birlikte tepeyi paylaştı. Panzerler ve Sambacılar toplamda 109’ar defa Dünya Kupası arenasında sahne aldı. Brezilya tıpkı vakitte Dünya Kupası’nda oynadığı 109 maçın 73’ünde rakiplerine üstünlük kurdu. Sambacılar bu performansıyla Dünya Kupası’nda en fazla maç kazanan ülke oldu

.

Dünya Kupası’nda oyuncular bazında en çok maç kazanan futbolcu pozisyonunda Miroslav Klose bulunuyor. Alman oyuncu, Dünya Kupası tarihinde 17 sefer rakiplere karşı oynanan maçlarda üstünlük kuran grupta forma giydi.

Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası öncesi turnuvada en fazla memnun sona ulaşan grup Brezilya. Sambacılar, 5 kere Dünya Kupası’nı müzesine götürdü. Turnuva tarihinde en fazla final oynayan ülke pozisyonunda ise Almanya bulunuyor. Panzerler tam 8 kere Dünya Kupası finali heyecanı yaşadı.

Brezilya’nın efsane futbolcusu Pele, Dünya Kupası arenasına da damga vurdu. Efsane oyuncu, Dünya Kupası’nda 3 sefer şampiyonluk yaşadı. Pele, Dünya Kupası’nı en fazla kazanan oyuncu pozisyonunda bulunuyor. Dünya Kupası’nda en fazla maça çıkan futbolcu ise 25 kere forma giyen Lothar Matthaeus oldu.

Almanya, Dünya Kupası arenasında rakip fileleri toplamda 224 defa havalandırdı. Panzerler bu muvaffakiyetle turnuva tarihinin en fazla gol atan ülkesi oldu. Almanya Ulusal Grubu’nun eski yıldızı Miroslav Klose, Dünya Kupası’nda 16 sefer gol sevinci yaşadı. Miroslav Klose, Dünya Kupası’nın en fazla gol atan oyuncusu. Macaristan Ulusal Ekibi, 27 sefer rakip fileleri havalandırmasıyla Dünya Kupası’nda bir turnuvada en fazla gol atan kadro unvanının sahibi oldu. Bir turnuvada en fazla gol atan oyuncu ise 13 defayla JJust Fontaine oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir