Kritik NATO zirves sonrası Lavrov’dan dünyayı alarma geçiren sözler: Rusya nükleer tehdit olarak değerlendirecek!

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında başlayan savaş Ukrayna’nın doğu bölgelerinde son hız devam ediyor.

Bir müddettir Ukrayna ordusunun taarruzuna karşı savunma durumuna geçen Rusya’dan yeni bir açıklama geldi.

NATO ülkelerinin Ukrayna için F-16 eğitimi kelamı vermesi ve Genel Sekreter Stoltenberg’in Ukrayna’ya F-16 gönderilebileceği açıklamasına Rusya’nın cevabı sert oldu.

Lavrov, Batı’nın Kiev’e ABD tasarımı savaş uçakları sağlama planlarının “son derece tehlikeli bir gelişme” olduğunu söyledi.

Rus bakan Moskova’nın Ukrayna’daki F-16’ları nükleer tehdit olarak değerlendireceğinin altını çizerek adeta Batı’ya gözdağı verdi.

Kiev’e F-16 tedarik etme planlarının Batı’nın tırmandırıcı atağının bir diğer örneği olduğunu belirten Lavrov bunu ‘son derece tehlikeli bir gelişme’ olduğunu belirtti.

Lavrov, ABD tasarımı F-16 savaş uçaklarının nükleer kapasitesini görmezden gelemeyeceğini de kelamlarına ekledi.

ZELENSKİ’DEN GÜLDÜREN ÇIKIŞ: YANIT VER LÜTFEN

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Ukrayna’nın ne vakit F-16’ları alacağına ait gelen sorunun akabinde Zelenski, Stoltenberg’e dönerek, “Cevap ver lütfen” sözlerini kullanmış, Zelenski’nin bu söylemi, gülüşmelere neden olmuştu.

Gülüşmelerin akabinde soruyu yanıtlayan Stoltenberg, Ukraynalı pilotların eğitimi için hazırlıkların yapıldığını, daha sonra da uçakların verileceğini belirtmişti.

Genel Sekreter açıklamasında şu sözlere yer vermişti;

‘Dün bir küme NATO müttefiki, Ukrayna’daki F-16 savaş uçağı pilotlarına eğitim vermek üzere bir koalisyon kurdu. Bu teşebbüs birinci olarak Hollanda ve Danimarka tarafından başlatılmıştır. Artık öbür kimi müttefiklerin de katılmış olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Birtakım hazırlıklar halihazırda yapılmıştır ve eğitim mümkün olan en kısa müddette başlayacaktır. Bu şu anda gerçekleşmekte olan bir şey. Bu da F-16’ların temin edilmesini mümkün kılacaktır.’

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, bu hafta başlarında Ukraynalıların pilotluk yaptığı birinci F-16’ların “gelecek yılın birinci çeyreğinin sonunda” göklere çıkabileceğini öne sürmüştü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir