Şampiyonlar Ligi’nden elenen devler UEFA Avrupa Ligi’nde İşte Fenerbahçe’nin muhtemel rakipleri

Temsilcimiz Fenerbahçe yoluna UEFA Avrupa Ligi’nde devam edecek ama kümesini kaçıncı sırada tamamlayacağı şimdi netlik kazanmadı. Sarı-lacivertliler bu akşam saat 23.00’te Dinamo Kiev ile deplasmanda karşılaşacak. Fransız temsilcisi Rennes ile kıyasıya bir liderlik çabası veren temsilcimiz, kümesini başkan tamamlaması halinde UEFA Avrupa Ligi’nde son 16 tipine kalacak ve son 32 tipinde yer almayacak. Böylece Şampiyonlar Ligi’nden gelen gruplarla son 32 cinsinde müsabaka riskinden kurtulacak.

Bir başka ihtimalde ise Fenerbahçe kümesini ikinci sırada bitirmesi halinde son 32 cinsinde Şampiyonlar Ligi’nden elenen kadrolarla karşılaşacak. Fenerbahçe’nin kümesini ikinci sırada bitirmesi durumunda karşılaşacağı olası rakipler aşikâr oldu. İşte detaylar…

İDDİALARINI SON HAFTAYA KADAR TAŞIDILAR

Fenerbahçe ile Rennes, UEFA Avrupa Ligi B Grubu’nda liderlik tezlerini son haftaya taşıdı.  Liderlik çekişmesinin yaşandığı B Kümesi’nde gözler son haftaya çevrildi. Fenerbahçe 1 puanı bulunan Dinamo Kiev’le deplasmanda karşılaşacak. Rennes ise kendi konutunda 4 puanlı AEK Larnaca ile oynayacak. Temsilcimiz 2-0, Rennes ise 3-0 galip gelirse hesaplar karışacak. Bu durumda iki kadronun puan, averaj, attıkları ve yedikleri gol sayıları eşitlenecek. 

İŞTE UEFA FORMATI

UEFA’nın hazırladığı formata nazaran ilgili ekipler ortasındaki maçlarda atılan gol sayısına bakılıyor. İki ekip burada da 5’er golle eşit durumda. Akabinde ilgili kadroların küme geneli attıkları goller, küme genelinde deplasmanda attıkları goller, küme geneli deplasman galibiyet sayısı üzere kriterler öne çıkacak.

Fenerbahçe’nin Dinamo Kiev deplasmanında galibiyeti kadar atacağı gol sayısı ve oluşturacağı averaj da kıymet arz edecek. Kümede puan ve gol eşitliğinde hangi kadronun kümede deplasmanda daha çok kazandığı ve daha çok gol attığı değer bulacak.

LİDER TAMAMLAYANLAR SON 16’DA YER ALACAK

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Salı ve Çarşamba günü oynana müsabakaların akabinde kümesini üçüncü sırada tamamlayıp UEFA Avrupa Ligi’ne katılan kadrolar muhakkak oldu.

Şampiyonlar Ligi’nden elenen ekipler UEFA’nın formatı gereği son 32 çeşidinden UEFA Avrupa Ligi’ne dahil olacak. UEFA Avrupa Ligi’nde kümesini önder tamamlayanlar ise son 16 çeşidine kalacak.

İŞTE DEVLER LİGİ’NDEN ELENİP UEFA AVRUPA LİGİ’NE KATILAN TAKIMLAR

UEFA Şampiyonlar Ligi’nden elenen Ajax, Bayer Leverkusen, Barcelona, Sporting Lizbon, Salzburg, Shakhtar Donetsk, Sevilla ve Juventus, yoluna UEFA Avrupa Ligi’nde devam edecek.

Bu kadrolar ayrıyeten temsilcimiz Fenerbahçe’nin kümesini ikinci sırada tamamlaması halinde UEFA Avrupa Ligi son 32 cinsinde sarı-lacivertlilerin olası rakipleri olacak.

TRABZONSPOR’UN DA RAKİBİ OLABİLİRLER

UEFA Avrupa Ligi’nde gayret eden temsilcilerimizden bir oburu ise Trabzonspor… Bordo-mavililer, bu akşam alanında Ferencvaros’u konuk edecek. Temsilcimiz,n Avrupa rotası elde edeceği galibiyetin dışında Monaco-Kızılyıldız maçından çıkacak sonuca nazaran şekillenecek.

Monaco, alanında Kızılyıldız’ı mağlup ettiği takdirde kümesi ikinci sırada tamamlayacak. Trabzonspor, Ferencvaros karşısında kazanması durumunda bile yoluna UEFA Konfernas Ligi’nde devam edecek.

Trabzonspor kazanır Monaco ise alanında Kızılyıldız’a puan kaybederse bu defa temsilcimiz kümesi ikinci sırada tamamlayarak ismini UEFA Avrupa Ligi’nde son 32 ekip ortasına yazdıracak.

Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi’nde kümeden çıkması halinde Şampiyonlar Ligi’nden UEFA Avrupa Ligi’ne katılan ekiplerden biriyle eşleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir