Taksim’de Gece Yürüyüşü Düzenleyen Feminist Kadınların Taşıdığı Mor Renkli Bayraklar Neyi Temsil Ediyor?

Renkler bayan hareketi literatürüne, bayanların bir kitle halinde mücadele verdikleri birinci hareket olan Süfrajet Hareketi ile girmiştir.

Süfrajetler, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında bilhassa İngiltere’de ve Amerika’da organize olmuş bayan hakları savunucuları olan bir kümedir.

Başta oy hakkı olmak üzere bayanların toplumsal haklarının elde edilmesi ve uygunlaştırılması için uğraş ettiler. Bu bağlamda birinci çağdaş feministler olarak gösterilebilirler.

Süfrajetler taleplerini kabul ettirebilmek ismine pek çok yürüyüş ve aksiyon yaptılar ve bu aksiyonlar sırasında binlerce Süfrajet üyesi bayan mahpusa atıldı. Lakin pes etmediler ve mahpusta de hareketlerini sürdürerek açlık grevi yaptılar. Bu hareketlerden de sonuç alamayınca bomba patlatmak, kundaklama ve intihar etmek üzere daha şiddetli aksiyonlara başvurdular. Bunlardan en dikkat çeken aksiyon ise 1913 yılında Kraliyet Yarışı sırasında hükümdarın atının önüne atlayarak intihar eden Emily Davison’un intiharıdır. Bu aksiyon aslında bayanlara yapılan haksızlıklara dikkat çekmek içindi. Seslerini duyurmak için yaşadıkları onca zorluk ve direniş sonunda 1928 yılında bayanlar da oy hakkına sahip oldu.

Süfrajetlerin bayrağındaki renkler beyaz, yeşil ve mor renklerdir.

1908 yılında, önde gelen Süfrajetlerden olan Pethick Lawrence Londra’daki Hyde Park’ın önünde gerçekleşen büyük aksiyonda hareketin renk şemasını şu şekilde açıklar: Saflık için beyaz, umut için yeşil ve haysiyet için mor. 

Lawrence mor için, “Her Süfrajet’in damarlarında akan asil kanı, haysiyet ve özgürlük içgüdüsünü temsil eder” der. 

Renk şemasını açıklayan Süfrajetler, mücadele verdikleri 10 sene içinde yürüyüşler ve açlık grevleriyle bir arada modadan da yararlanarak mor rengi kamusal alanda görünür kılmışlardır. Bayanların feminen ve şık görünmelerini teşvik ederek hareketin tabanını büyütmeyi ve en yeterli bayan figürünün “oy hakkını talep eden bayan olduğu” imajını yaygınlaştırmayı amaçlamışlardır.

Kadın hareketlerinin rengi: Mor

1982 yılında Alice Walker’ın eğitimsiz ve suiistimal edilmiş bir siyahi bayanın güçlenme hikâyesini anlattığı Mor Yıllar kitabı ise Steven Spielberg tarafından 1985 yılında sinemaya uyarlanmış ve mor rengin bayan hareketiyle ilişkisi güzelce güçlenmiştir. Bu bağlamda mor, bayanların toplumsal, ekonomik ve politik başarılarını temsil eden ve toplumsal cinsiyet eşitliğine çağıran bir renk olarak algılanmaya başlamıştır. Önceki hareketlerden gelen bir miras olarak 8 Mart Emekçi Bayanlar Günü’nün de mor renk ile temsil edilmesinde bu süreç tesirli olmuştur. Türkiye’deki bayan hareketleri ile ilgili birçok vakıf ve dernek tarafından da mor renk kullanılmaktadır. 

Instagram

Instagram Renkgurusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir